آموزش سئو

واژه نامه و اصطلاحات سئو

سئو یک حوزه تخصصی بوده و همانند بسیاری از مهارت و صنعت های تخصصی دیگر دارای تعاریف و اصطلاحات منحصر به فردی است.

در این مقاله قصد داریم شما را با بیش از 200 اصطلاح رایج و پرکاربرد که در سئو مورد استفاده قرار می گیرند و به احتمال زیاد در مقالات و آموزش های سئو با این اصطلاحات برخورد کرده اید آشنا کنیم.

A

Above the Fold یا فضای بالای صفحه

محتوایی که کاربران قبل از اسکرول یا کلیک و یا هاور کردن در صفحه مانیتور خود از یک وب سایت می بینند. موتورجستجوگر گوگل در سال 2012 الگوریتم page layout را ایجاد کرد تا با وب سایت هایی که کاربران را با تبلیغات زیاد سردرگم می کند شناسایی کند و یکی از معیارهایی که مورد بررسی قرار می گیرد above the fold است.

AJAX

JavaScript و XML نوعی از برنامه نویسی هستند که به یک صفحه از وب سایت امکان ارسال و دریافت اطلاعات را از یک سرور می دهد که می توانند اجازه تغییر محتوای صفحه به طور داینامیکی و بدون بارگذاری مجدد صفحه بدهد.

Algorithm یا الگوریتم

یک برنامه ریزی سیستماتیک پیچیده که توسط موتورهای جستجو برای خواندن اطلاعات وب سایت ها و ارائه یک توع از این اطلاعات در نتایج جستجوی کاربران. موتورهای جستجو برای رتبه بندی اطلاعات وب سایت ها از ترکیبی از الگوریتم های مختلف استفاده می کنند.

Algorithm Change یا انواع تغییرات الگوریتم

Algorithm Update : موتور جستجو قسمت های خاصی از یک الگوریتم را آپدیت می کنند.

Algorithm Refresh: موتور جستجو یک الگوریتم را بعد از مدتی با همان شرایط قبل اجرا می کنند.

New Algorithm: موتور جستجو الگورتیم جدیدی را برای بهبود نتایج ایجاد می کند. همانند الگوریتم پنگوئن (Google Penguin) و الگوریتم پاندا (Google Panda)

Alt Attribute یا ویژگی alt برای تصویر

کد html ای که برای درک محتوای تصویر ارائه می شود و تاثیر به سزایی برای سئو تصاویر وب سایت دارد.

Analytics یا تجزیه و تحلیل

جمع آوری، تجزیه، تحلیل و تفسیر داده های وب سایت برای هدف گذاری و بهبود گزارشات در آینده.

Anchor Text یا انکرتکست

کلمه ای که برای ایجاد لینک از آن استفاده شده است و می توانید بر روی آن کلیک کنید انکرتکست نامیده می شود. برای مثال هنگامی که می خواهید آدرس وب سایت ما را برای کسی لینک کنید به شکل زیر لینک می دهید.

غول سئو

در این لینک عبارت ” غول سئو ” Anchor Text لینک بالا است.

(Artificial Intelligence (AI یا هوش مصنوعی

موتورهای جستجو برای سرعت بخشیدن به بررسی وب سایت های مختلف و رتبه بندی آن ها برای نمایش در نتایج جستجو از هوش مصنوعی استفاده می کنند که اساسا یک مغز دیجیتالی است و بدون دخالت انسان می تواند تصمیم گیری کند.

Authority یا قدرت و اعتبار

ترکیبی از سیگنال ها که موتور های جستجو از آن برای رتبه بندی وب سایت ها در نتایج جستجو استفاده می کنند. نتایج الگوریتم های مختلف به صورت میانگین برای رتبه بندی وب سایت ها مورد استفاده قرار میگرد.

B

B2B

کوتاه شده عبارت business-to-business ( تجارت به تجارت ). در سئو B2B چرخه خرید طولانی تر و محصولات و خدمات ارائه شده گران تر هستند و مخاطبین هدف تصمیم گیرندگانی حرفه ای هستند.

B2C

کوتاه شده عبارت business-to-consumer (تجارت به مصرف کننده). در سئو B2C چرخه خرید معمولا کوتاه تر از B2B است. خدمات و مخصولات نیز ارزان تر و مصرف کنندگان می توانند تصمیم گیرندگان حرفه ای نباشند.

پیوند و لینک های ورودی به وب سایت را بک لینک می گویند.

Baidu

یکی از معروف ترین موتورهای جستجو در چین بایدو می باشد که فعالیت خود را از سال 2000 شروع کرد و توسط Robin Li and Eric Xu تاسیس شده است.

Bing

بینگ نام موتور جستجوی معروف مایکروسافت می باشد که در سال 2009 راه اندازی شده است و بخشی از نتایج جستجوی آن همان نتایج یاهو است.

Black Hat یا سئو کلاه سیاه

تکنیک های سئو که بسیار برای وب سایت خطر ناک بوده و نتایج آن برای مدت زمان کوتاهی باقی خواهد ماند و مخالف دستورالعمل های گوگل است و در صورت تشخیص توسط گوگل شما را پنالتی خواهد کرد.

Black Box

یک برنامه پیچیده کامپیوتری که نمی توان آن را به صورت کامل درک کرد و تنها می توان بخشی از آن را با حدس و گمان شناخت. در این نوع از برنامه ها شما می توانید ورودی و خروجی را مشاهده کنید اما نمی توانید فرایندی که باعث ایجاد خروجی ها می شود را درک کنید. همانند الگوریتم های گوگل که با حدس و گمان می توان بخشی از آن را شناخت و متابق با آن در سئو حرکت کرد اما بخش اعظمی از آن را نمی توان درک کرد.

Bounce Rate یا نرخ خروج

درصد بازدید کنندگانی که با ورود به وب سایت بدون مراجعه به صفحات دیگر وب سایت و به سرعت صفحه ورود را می بنندند و خارج می شوند. این نرخ خروج را نمیتوان برای وب سایت های مختلف به صورت مستقیم مقایسه کرد چون بسته به موضوع وب سایت می تواند کتغییر باشد. مثلا برای یک وب سایت نرخ خروج 50 درصد مناسب است و برای یک وب سایت با موضوع متفاوت نرخ خروج 20 درصد. طبق گفته گوگل این مورد یک عامل مستقیم در رتبه بندی وب سایت ها در نتایج گوگل نیست.

Blog یا وبلاگ

وبلاگ هر وب سایت قسمتی است که محتوا و مطالب در آن قرار می گیرد.

Bot

رباط یا یک برنامه که به صورت مشخص و از روی یک کد نوشته شده مراحلی را انجام میدهد.

مثل رباط و خزنده های گوگل که اطلاعت وب سایت شما را می خوانند.

آدرس و لینکی که بعد از کلیک بر روی آن با خطای 404 مواجه می شوید. این اتفاق زمانی می افتد که به خاطر یکی از دلایل زیر لینک شما خراب شده باشد.

  1. سرور و هاست وب سایت offline باشد.
  2. حذف یا ویرایش لینک و آدرس یک صفحه و نوشته از وب سایت بدون redirect (ریدایرکت: به محض ورود به یک صفحه به صورت اتوماتیک به صفحه دیگری انتقال یافتن)

بردکرامب همان متن کوتاه لینک داری است که معمولا در بالای وب سایت وجود دارد و به کاربران کمک می کند که بدانند در کدام قسمت وب سایت قرار دارند و می توانند با کلیک بر روی هر قسمت یک قدم به عقب برگردند و مثلا از صفحه محصول به صفحه دسته بندی همان محصول بروند.

Branded Keyword

نام تجاری و برند یک شرکت مثل غول سئو که نام برند ما است.

با گذشت زمان گوگل به وب سایت هایی که دارای برندیگ قوی تری هستند ارزش بیشتری قائل شده و سایت هایی که بر روی برند خود تمرکز داشته اند رتبه های بهتری را گرفته اند.

C

Cache (کش)

تکنولوژی که اطلاعات و محتوای صفحات وب مثل تصاویر و فونت ها را به صورت موقتی ذخیره می کند تا زمان بارگذاری دوباره صفحات را کاهش دهد.

Cached Page

زمانی که موتورهای جست و جو مثل گوگل یک صفحه از وب سایت را کرول می کند یک اسکرین شات از آن صفحه می گیرد و تاریخ آخرین پیمایش را در کنار آن درج می کند تا در پیمایش و کرول بعدی مد نظر قرار دهد تا بتواند بفهمد که آن صفحه ویرایش شده است یا نه عبارتی مثل این This page is a snapshot of the page as it appeared on Feb 16, 2020

Canonical URL

تگ Canonical یک تگ html است که برای شناسایی بهترین مطلب از میان مطالب مشابه یک وب سایت به کار می رود. به عبارتی دیگر گوگل به صفحاتی که در یک وب سایت از تگ Rel=Canonical استفاده می کنند نسبت به صفحات مشابه ارزش بیشتری قائل می شود.

Click Bait

محتوایی که برای جلب توجه مخاطب برای کلیک بر روی قسمت خاص حال چه به صورت تصویر و چه به صورت متن و عمدتا برای گمراه کنندگی و سواستفاده ایجاد می شود و برای کسب درآمد های تبلیغاتی و کلیکی به کار می رود.

ccTLD

CCTLD مخفف عبارت Country Coded Top Level Domain می باشد که برای هر کشور و منطقه می توان یک دامنه خاص تعریف کرد. برای نمونه دامنه ایران IR است.

Cloaking

نمایش مطالب مختلف به انسان ها و کرولرهای موتورهای جستجو. این مورد نقض اشکار قوانین گوگل می باشد.

(Click-Through Rate (CTR

نرخ کلیک کاربران بر روی نتایج جستجوی یک وب سایت در گوگل. که عددی بین صفر تا صد درصد است.

CMS

مخفف عبارت Content Management System به معنی سیستم مدیریت محتوا. نرم افزاری مبتنی بر وب که به افراد مختلف امکان می دهد داده های مختلف را در وب سایت بارگذاری و مدیریت کنند. مثل سیستم مدیریت محتوای وردپرس

Co-Citation

این عبارت به معنی لینک دهی مشترک می باشد و زمانی کاربرد دارد که در یک صفحه به دو وب سایت مختلف لینک داده شده باشد که این یکی از مبناهایی است که گوگل متوجه می شود این دو وب سایت با یکدیگر مرتبط هستند و می توانند موضوع یکسانی داشته باشند و یا در سطح هم دیگر هستند.

برای یافتن سایت های مرتبط با وب سایت مورد نظر خود می توانید عبارت related:https://yourdomain.com را در گوگل سرچ کنید.

Co-Citation

Comment Spam

نظرات و کامنت هایی که توسط رباط های مختلف و با تعداد انبوه برای گرفتن بک لینک رایگان مورد استفاده قرار می گیرند و ارزش زیادی ندارند.

Competition (رقابت)

Direct Competitors (رقیب مستقیم)
سایت هایی که محصولات و خدمات مشابهی ارائه می دهند و مخاطبان مشابهی را هدف قرار می دهد.

SEO Competitors (رقیب سئو)

سایت هایی که محصولات و خدمات مشابهی اراده می دهند ولی می توانند مخاطبان مشابهی نداشته باشند و بر روی کلمات کلیدی یکسان رقابت می کنند.

Content (محتوا)

محتوا می تواند شامل کلمات ، تصاویر ، صداها باشند که اطلاعاتی را ارسال می کنند که مخاطب از آن ها استفاده می کند که یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی گوگل محتوای هر وب سایت می باشد.

Content is King (محتوا پادشاه است)

عبارتی که در اکثر موارد از سئوکاران بزرگ شنیده ایم و بدین معنی است که محتوا برای موفقیت در کسب و کار ضروری است.

اما این جمله که محتوا پادشاه است از کجا نشات گرفته است؟

این عبارت در واقع به مقاله ی بیل گیتس با عنوان “محتوا پادشاه است” ، منتشر شده در 3 ژانویه 1996 بر می گردد. برای دیدن این مقاله نیاز است به آرشیو وب سایت مایکروسافت مراجعه کنید. برای خواندن این مقاله روی لینک زیر کلیک کنید.

محتوا پادشاه است

Conversion

هنگامی که مخاطب اقداماتی در وب سایت شما انجام می دهد که برای شما مفید است مثل اضافه کردن یک خرید به سبدخرید، تکمیل فرم تماس با ما، اشتراک در خبر نامه و ….

Conversion Rate (نرخ تبدیل)

مقداری که با درصد بیان می شود و نشان دهنده این است که چند درصد از کاربرانی که از یک صفحه دیدن می کنند عمل مورد نظر شما را انجام می دهند. مثل کلیک کردن بر روی یک بنر خاص.

CRO

مخفف عبارت Conversion Rate Optimization به معنای بهینه سازی نرخ تبدیل می باشد که باعث افزایش کیفیت یا تعداد تبدیل های یک وب سایت می شود مثل تست تغییرات مختلف بر روی وب سایت.

Correlation (همبستگی)

همانطور که ذکر شد الگوریتم های گوگل دارای ماهیت جعبه سیاه هستند و به سختی می توان میزان همبستگی و رابطه چند عنصر را باهم پیدا کرد و با استفاده از رابطه علت و معلول می توان تا حدودی به آن پی برد.

Crawl Budget (بودجه خزیدن)

تعداد کل URL هایی که موتورهای جستجو می خواهند در یک دوره زمانی مشخص کرول و پیمایش کنند.

Crawl Error (خطای خزیدن)

خطاهایی که باعث می شوند موتورهای جستجو نتوانند صفحات وب سایت رو پیمایش کنند.

Crawler (خزنده)

موتورهای جستجو از رباط و برنامه هایی برای اسکن و پیمایش سایت استفاده می کنند که به این رباط و برنامه ها خزنده یا Crawler گفته می شود.

Crawling

به روند جمع آوری اطلاعات از میلیاردها صفحه وب سایت Crawling گفته می شود.

CSS

مخفف عبارت Cascading Style Sheets به معنی برگه‌های سبک آبشار است و به نوعی نحوه توصیف عناصر html را نشان می دهد و باعث سازگاری آن با دستگاه های مختلفی می شود.

Customer Journey (سفر مشتری)

همانطور که از معنی عبارت customer jouraney بر می آید می توانید شما با رسم نقشه راه بفهمید که هر بار که مشتریان به وب سایت  شما مراجعه می‌کنند چه رفتاری خواهند داشت و چه مسیری را طی خواهند کرد.

D

Data

تمام اطلاعاتی که از وقایع، معلومات، رخدادها، پدیده ها و مفاهیم می باشد و در سئو نمایانگر مشتریان واقعی است مثل چه کسی ، چه چیزی ، کجا ، چه زمانی و… برای تصمیم گیری در مرود استراتژِ های سئو مورد نیاز است.

Dead-End Page (صفحه بن بست)

صفحاتی از وب سایت که به هیچ صفحه دیگری پیوند داده نشده است و  به محض ورود کاربران به این وب سایت دیگر قسمتی وجود ندارد که کاربر وارد صفحه دیگری از وب سایت شود.

به پیوندی که در یک وب سایت به صفحه هات داخلی وب سایت داده شده باشد و نه به صفحه اصلی وب سایت.

De-index

هنگامی که گوگل یک صفحه از وب سایت یا تمام صفحات وب سایت را به صورت موقت یا به صورت دائمی از نتایج جستجو حذف می کند این عمل را دی ایندکس می نامند که ممکن است به درخواست خود کاربر برای دلایل مختلف باشد یا به دلیل پنالتی شدن وب سایت یا آن صفحه خاص با کلمه کلیدی خاص باشد که به خاطر نقض قوانین گوگل اتفاق می افتد.

Directory

دایرکتوری لیستی از وب سایت ها هستند که بر اساس موضوع و دسته بندی های مختلف از هم دیگر متمایز هستند این نوع لینک ها قبلا دارای ارزش بالایی بودند اما با افزایش سو استفاده از این نوع لینک سازی ارزش خود را تا حدود زیادی از دست دادند.(مثل سایت dmoz که در 5 ژوئن 1998 راه اندازی شد و در 17 مارس 2017 بسته شد)

Disavow

اگر وب سایت شما دارای تعداد زیادی از بک لینک بی ارزش و مصنوعی از وب سایت های مختلف است و ممکن است به رتبه وب سایت شما در گوگل آسیب وارد کند و شما دسترسی برای حذف این لینک ها ندارید.
برای حذف این نوع از بک لینک ها می توانید توسط ابزار Disavow Tool از گوگل درخواست کنید که بک لینک های ذکر شده شما را در رتبه بندی در نظر نگیرد.

Do-follow (دوفالو)

پیوندی است که از یک صفحه از وب به صفحه دیگری از همان سایت یا سایت دیگری داده می شود که ارزش صفحه لینک شده را بیشتر می کند و تاثیر آن بیشتر از لینک های no-follow است.

Domain

آدرس یک وب سایت که معمولا به پسوندهایی مانند com ، org ، net ، ir خاتمه می یابد. برای مثال دامنه وب سایت غول سئو seogiant.net است.

Domain Authority

قدرت یک صفحه از وب سایت که می تواند به لینک دادن به صفحات یک وب سایت جدید باعث افزایش اعتبار آن نزد موتورهای جستجو شود که این قدرت در ابزار ahrefs با نام domain rate و در ابزار moz با نام Domain Authority شناخته می شود که عددی بین صفر تا صد است.

Doorway Page

صفحاتی از وب سایت که برای رتبه بندی در موتورهای جستجو ساخته شده اند و هدف آن ها رتبه گرفتن در کلمات کلیدی خاصی است و برای هدایت یک کاربر به صفحات دیگری از وب سایت های مختلف با فریب و دروغ به کار می رود و از تکنیک های سئوی کلاه سیاه می باشد.

DuckDuckGo

یک موتور جستجو که در سال 2008 تاسیس شد و به گفته خودش به حریم خصوصی افراد احترام قائل است و اطلاعات شخصی کاربران را جمع آوری نمی کند.

Duplicate Content

وجود مقدار قابل توجهی از یک مطلب در دو صفحه از یک وب سایت یا صفحاتی از دو وب سایت مختلف که باهم مطابق داشته باشند و یکسان باشند در این صورت داپلیکیت کانتنت اتفاق افتاده است.

Dwell Time (زمان ماندگاری یا زمان خواب)

به مدت زمانی که کاربر پس کلیک بر روی نتیجه جستجوی کلمه خاص وارد وب سایت مورد نظر شده و در مدت کوتاهی از آن وب سایت خارج شده و همان کلمه را دوباره جستجو می کند. این مورد می تواند نشانگر بی کیفت بودن مطلبوب سایت کلیک شده باشد.

E

E-commerce

یک پلتفرم که با نصف بر روی وب سایت های وردپرسی باعث فروش محصولات و پرداخت هزینه آن ها به صورت آنلان می باشد.

پیوندی که از یک وب سایت به وب سایت دیگر داده می شود بدون اینکه مدیر سایت گیرنده درخواست لینک داده باشد یا هزینه ای را پرداخته باشد که این نوع بک لینک بهترنی نوع بک لینک است از آن با نام لینک طبیعی یاد می شود.

Engagement Metrics

روش هایی است برای اندازه گیری نحوه ارتباط کاربران وب سایت یا صفحات و محتوای آن با معیارهایی مثل

Bounce rate ، Time on page/site ، Conversion rate ، Dwell time.

لینک های خروجی از یک وب سایت.

F

در هنگام جستچو در گوگل برخی از عبارات خاص مثل سوالاتی که با چه کسی ، کجا ، چرا و  غیره گاهی اوقات با کادر خاصی در بالای نتایج مواجه می شوید. این کادر شامل خلاصه ای از اطلاعات موضع جستجو شده است.

Findability

محتوا به راحتی چه در داخل و چه در خارج سایت قابل کشف باشد.

پیوند هایی که در قسمت فوتر یا پاورقی وب سایت قابل مشاهده هستند.

G

Google

گوگل پرکاربرد ترین و معروف ترین موتور جستجو در جهان است که توسط لری پیج و سرگئی برین در سال 1998 تاسیس شد. گوگل با دنبال کردن لینک های وجود بر وب سایت ها و فناوری های دیگر اقدام خواندن صفحات وب می کند و اطلاعات وب سایت ها را بر اساس الگوریتم های خود رتبه بندی می کند.

Google Analytics

یک برنامه از مجموعه برنامه های کاربردی گوگل است که وظیفه تجزیه و نحلیل وب سایت ها را به صورت رایگان بر عهده دارد و می تواند آمار مناسبی را از جمله تعداد بازدید روزانه ، محل ورودی های کاربران را در اختیار وبمستران قرار بدهد.

Googlebot

خزنده گوگل که با خزیندن و یافتن صفحات جدید آن ها را به فهرست خود اضافه می کند.

Google Bomb

عملیاتی که برای ایجاد رتبه اول یک عبارت بحث برانگیز انجام می شود که این امر با لینک دادن تعداد زیادی از وب سایت ها با یک عبارت خاص (anchor text) و به یک صفحه خاص میسر می شود. قدرتمندی این عملکرد به صدها یا هزاران صفحه از وب وابسته است که در مدت زمان کوتاهی این لینک ها را می سازند.

Google Dance

گوگل فهرست جستجوی خود را تقریبا هر ماه به روز می کند و در نتیجه این بروز رسانی ممکن از صفحاتی از وب سایت ها به طور تصادفی رتبه های بهتر یا بدتری کسب کنند.

Google Hummingbird

الگوریتم جستجوی گوگل که باعث درک بهتر متن توسط گوگل می شود و جستجوی معنایی را ممکن می سازد. تا قبل از معرفی این الگوریتم که در سال 2013 معرفی شد جستجوی نتایج بر اساس کلمات کلیدی خاص بود و ین بستری را فراهم می کرد تا وب سایت های بی ارزش با استفاده از ابر برچسب ورودی بالایی را داشته باشند و مدت زمان زیادی برای پیدا کردن یک مقاله مناسب توسط کاربران صرف شود.

Google Panda Algorithm

الگوریتم گوگل پاندا در سال 2011 معرفی شد که وظیفه آن برسی صفحات سایت بود تا با مقالات بی ارزش و دارای تبلیغات زیاد برخورد کند و در رتبه بندی گوگل ارزش کمتری داشته باشند.

Google Penguin Algorithm

الگوریتم گوگل پنگوئن در سال 2012 معرفی شد که هدف آن کاهش رتبه سایت های بیش از حد بهینه شده یا سایت هایی که از تکنیک های اسپمینگ استفاده می کنند است. مثل ساخت بک لینک های کیفیت پایین و اسپم ، ساخت کلمات کلیدی زیاد برای یک صفحه.

Google Pigeon Update

الگوریتم کبوتر (Pigeon) در سال 2014 معرفی شد که هدف اصلی آن ترتیب اثر دادن نتایج محلی در رتبه های گوگل است که بر اساس منطقه و لوکیشن کاربر نایج را رتبه بندی می کند. برای مثال وقتی فردی در همدان کلمه رستوران را سرچ می کند این الگوریتم ابتدا رستوران های موجود در شهر همدان را به کاربر نمایش می دهد.

Google RankBrain

رنگ برین یا رتبه یندی توسط هوش مصنوعی گوگل که در سال 2015 معرفی شد، مبنی بر یادگیری است و به گوگل کمک می کند نتایج جستجو را با رفتار کاربران بهینه می کند.

Google Sandbox

سندباکس یا همان دوره انتظار که از رتبه گرفتن سریع وب سایت های تازه کار جلوگیری می کند و آن ها را در سند باکس قرار می دهد و مورد رصد قرار می دهد که می تواند برای وب سایت های مختلف مدت زمان قرارگیری در سندباکس متفاوت باشد.

Google Search Console

سرچ کنسول جستجوی گوگل یا گوگل وب مستر که شما را در سئو و بهینه سازی وب سایتتان یاری می کند و مشکلات سایت را از طریق ایمیل به شما اعلام می کند و ورودی های شما را از گوگل نیز به صورت نمودار نمایش می دهد.

ابزار و وب سایتی که تغییرات آخرین روند جستجو کاربران در گوگل برای عبارات مختلف را ارائه می دهد.

Gray Hat

سئو کلاه خاکستری که تا حدودی قوانین گوگل را خم می کند و تا حدود زیادی مطابق با الگوریتم های گوگل هست.

Guest Blogging

یک نوع از لینک سازی که با ایجاد محتوا در وبلاگ وب سایت های دیگر در ازای دریافت بک لینک با کلمه مورد نظر مثل پست مهمان.

Google Webmaster Guidelines

راهنمایی های گوگل که در مورد روش های سئو و همچنین در مورد شیوه های غیرقانونی سئو هشدار می دهد.

راهنمایی هایی مثل: صفحات و وب سایت های یونیک یا منحصر به فرد ایجاد کنید.

H

Hub Page

یک منبع معتبر مثل یک مقاله یا صفحه از وب سایت که دارای یک کلمه کلیدی و موضوع خاص است که به طور پیوسته به روز رسانی می شود.

HTTPS

یک پروتکل امن انتقال Hypertext Secure که با استفاده از یک لایه ssl (سوکت امن) برای رمز گذاری داده های انتقال بافته بین سرور وب سایت و مرورگر وب استفاد می کند. ssl یک عامل موثر در رتبه بندی سئو است.

HTTP

یک پروتکل غیر امن انتقال Hypertext اطلاعات از سرور وب سایت به مرورگر وب سایت است.

HTML

مخفف عبارت Hyper text Markup Language به معنای ابرمتن نشانه گذاری شده است. که نمایش متون و عبارات به صورت ساده و یا در کنار css به کار گرفته می شوند و می توان از آن برای بهبود سئو نیز بهره برد.

htaccess File.

یک پرونده در سرور و هاست وب سایت که برای ریدایرکت و تغییر مسیر لینک ها و url  صفحات کاربرد دارد و می توان برای برنامه نویسی نیز استفاده کرد.

Homepage

صفحه اصلی هر وب سایت که با وارد کردن دامنه اصلی وب سایت وارد آن می شوید.

HITS Algorithm

یک الگوریتم تجزیه و تحلیل لینک است که جستجوی موضوعی وب سایت را بر اساس پیوندهای خروجی دسته بندی می کند و محتوا و پیوندهای ورودی را نیز مدنظر قرار می دهد.

Heading

برچسب های عنوان برحسب اهمیت آن ها از بالا به پایین h1 تا h6 است. که h1  مهمترین آن است. تاثیر بالای در سئوی محتوای شما دارد.

Headline

عنوان یک صفحه را که با h1 مشخص شده است Headline می نامند.

Head Term

یک کلمه کلیدی با حجم جسجوی بالا که بالا آمدن در آن کلمه بسیار دشوار است. مانند: سئو

Hidden Text

هر متنی که برای کاربر قابل مشاهده نیست و  برای موتورهای جستجو بهینه شده است که این تکنیک برخلاف دستورالعمل های گوگل می باشد و ممکن است شما را جریمه کند.

I

IP Address

آدرس آی پی نشانی منحصر به فردی است که مخفف عبارت Internet Protocol address که به صورت یکسری اعداد با قاعده در آمده و به هر سیستم یا درگاه تعلق می گیرد. که در سئو به دو صورت آی پی اختصاصی و آی پی اشتراکی شناخته می شود. آی پی اختصاصی در سئو تفاوت چشم گیری ندارد ولی باعث افزایش سرعت وب سایت شما می شود.

Internal Link

لینک های داخلی یا پیوندهای داخلی لینک هایی است که از صفحات مختلف یک وب سایت به صفحات دیگر آن وب سایت داده شده است.

Information Retrieval

بازیابی اطلاعات یا فرایند جستجوی اطلاعات در یک پایگاه داده بسیار بزرگ و پس از آن ارائه بهترین اطلاعات موجود مانند فیلم ، متن ، تصویر به کاربر.

Indexed Page

یک صفحه از وب سایت که توسط رباط های موتور جستجوی کرول شده است و به فهرست اطلاعات پایگاه داده موتور جستجوی مورد نظر ذخیره  شده.

Information Architecture

آشنایی با ساختار داده و اطلاعات یک وب سایت و محل های موجود در وب سایت.

Inbound Link

لینک یا پیوندی از صفحه یک وب سایت دیگر به وب سایت مورد نظر که بک لینک نیز نامیده می شود.

Index

به ذخیره اطلاعات یک صفحه در دیتابیس موتور جستجو با هدف نمایش به کاربر هدف را ایندکس می نامند.

J

JavaScript

جاوا اسکریپت (JS) یک زبان برنامه نویسی که بدون رفرش صفحه مورد نطر می تواند محتوا و سایر عناصر را در صفحات وب سایت قرار دهد که استفاده بیش از حد آن باعث کند شدن هرچه بیشتر وب سایت می شود.

علی احمدی

از سال 96 وارد حوزه سئو شدم و دانشجوی رشته مهندسی نرم افزار هستم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن